United States
Amateur Roller Skating Association
1965 National Championships

July 11 17 – Starlite Roller Gardens, Long Beach, California

Contestants -  Artistic & Speed Events

Senior Men Singles
          
1st –Larry Dorsett – Marion, Indiana
2nd –
3rd –

Senior Ladies’ Singles
          
1st – June Goodison – Long Beach, California
2nd –
3rd –

Senior Dance

1st –Warren Danner, Charlotte Owings – Muncie & Marion, Indiana
2nd – Cheryl Werner, Larry Adams - Levittown, N.Y. - (Picture to right)
3rd –

Senior Mixed Pairs

1st –Lyndell Edgington, Charlotte Owings – Marion, Indiana
2nd -
3rd -

Senior Ladies’ Pairs

1st –Ruth Brinkerhoff, Barbara Francesconi – Levittown, N.Y.
2nd –
3rd - Diane Blake - Michele Legris, Livonia, MI

Senior Fours

1st –Lyndell Edgington, Charlotte Owings, Neil Lambert, Juanita Horner – Marion, Indiana           
2nd -
3rd –

Senior Men Speed

1st –Virgil Dooley – Chicago, Illinois
2nd –
3rd –

Senior Men 5 Mile Relay

1st –Virgil Dooley, Danny Pope – Chicago, Illinois
2nd –
3rd -

Senior Ladies’ Speed
1st –Ruth Muller – Reading N.J.
2nd –
3rd –

Junior Men Singles

1st – Jack Courtney – Marion, Indiana
2nd –
3rd –

Junior Ladies Singles
1st – Dorothy Cochrane – Levittown, N.Y. (picture to right)
2nd –
3rd –

Junior Dance

1st –Gary Callahan, Sherry Street – Muncie, Indiana
2nd –Ken Gherke, Patty Pucket - North Avenue, Illinois
3rd – Walter Rohan, Barbara Daly - Bay Shore, N.Y.

Junior Mixed Pairs

1st – Jack Dayney, Barbara Francesconi – Levittown, N.Y.
2nd –
3rd –

Junior Men’s Speed

1st –Harry Morgan – Bayonne, N.J.
2nd –
3rd –

Junior Ladies Speed

1st –Betty Jo Mapes – Grand Haven, Michigan
2nd –
3rd –

Intermediate Men’s Singles

1st –Steve Horner – Marion, Indiana
2nd –
3rd –

Intermediate Ladies’ Singles

1st –Judy Andreeff – Harvey, Illinois
2nd - 
3rd –

Intermediate Dance

1st –Donald Rudalewicz, Diane Andy – Bridgeport, Conn.
2nd –
3rd –

Intermediate Mixed Pairs

1st – Larry Joe Dorsett, Vickie Haltzel – Marion, Indiana
2nd -
3rd –

Intermediate Fours

1st –Clyde Bledsoe, Kathryn Colvin, Richard Markwith, Jeannie Thomas – Long Beach, California
2nd –
3rd –

Intermediate Ladies’ Speed

1st –Jeannie Papageorge – Bladensburg, Maryland
2nd –
3rd –

Intermediate Men’s Speed

1st –Doug Kraal – Grand Haven, Michigan
2nd –
3rd –

Intra Dance

1st –John Meyer, Nanci Marek – Melrose Park, Illinois
2nd –
3rd – Thomas Smith, Isabelle Doyle - Trenton, N.J. (picture to right)

Intra Ladies’ Singles

1st –
2nd –
3rd –

Intra Men’s Singles

1st –
2nd –  Phil Kuta - Summit, Ill. (picture to right)
3rd –

Novice Ladies’ Singles

1st –Barbara Francesconi, Levittown, N.Y.
2nd –
3rd –

Novice Men’s Singles

1st – Randy Dayney – Levittown, N.Y.
2nd –
3rd –

Novice Dance
1st –Steve Hardy, Sheila Scott – Marion, Indiana
2nd –
3rd –

Novice Ladies’ Pairs

1st –Dorothy Cochrane, Sue Funch – Levittown, N.Y. (picture to right)
2nd –
3rd –

Novice Mixed Pairs

1st –Bill Bledsoe, Debbie Kertes – Long Beach, California
2nd –
3rd –

Novice Ladies’ Speed

1st – Dixie Backes – Garden Grove, California
2nd –
3rd –

Novice Men’s Speed
1st –Tom Kephart – Garden Grove, California
2nd –
3rd –

Sub-Novice Ladies

1st –Vickie Heltzel – Marion, Indiana
2nd – Karen Seekamp - Levittown, N.Y.
3rd –

Sub-Novice Men
1st – Richard Higgins – Elizabeth, N.J.
2nd
3rd

Sub-Novice Mixed Pairs

1st –Thomas Carrino, Nancy Bohling – South Amboy, N.J.
2nd – Peter Schuler, Karen Seekamp - Levittown, N.Y.
3rd –

Sub-Novice Dance

1st –Peter Schuler, Karen Seekamp - Levittown, N.Y.
2nd – Frank Roth, Barbara Dibelka - Melrose, Indiana
3rd –

Sub-Novice Fours

1st – Fred Califor, Diane Califor, Stephen Strohschnitter, Colette Bonocore – Bay Shore, N.Y.
2nd –
3rd –

Sub-Novice Ladies’ Speed

1st –Corrine Schwartz - 
2nd –
3rd –

Sub-Novice Men’s Speed

1st –Jeffrey Payne – Richland, Michigan
2nd –
3rd –

Juvenile Girl’s

1st –Deborah Hamill – Levittown, N.Y.
2nd –
3rd –

Juvenile Boy’s

1st –Phil Nixon – Bakersfield, California
2nd –
3rd –

Juvenile Mixed Pairs

1st – Phil Nixon, Natalie Dunn – Bakersfield, California
2nd – Stephen Strohschnitter, Colette Boncore - Bay Shore, N.Y.
3rd –

Juvenile Dance

1st –Billy Brodt, Beverly Brodt – Marion, Indiana
2nd –
3rd –

Juvenile Girl’s Speed

1st –Roxanne Bledsoe – Long Beach, California
2nd –
3rd –

Juvenile Boy’s Speed

1st – Jack Countryman – Chicago, Illinois (picture to right)
2nd –
3rd –

Tiny Tot Girl’s Free Skate

1st – Diane Falco – Bayshore, N.Y.
2nd –
3rd –

Tiny Tot Boy’s Free Skate

1st –Rory Camera – Bayshore, N.Y.
2nd –
3rd –

Tiny Tot Girl’s Speed

1st –Janet Veach – Long Beach, California
2nd –
3rd –

Tiny Tot Boy’s Speed

1st –Duane Dooley – Chicago, Illinois
2nd –
3rd –






Return to Top of Page.
PHIL KUTA